Sosyal medya danışmanı Oğuzhan Saruhan ile sosyal medya üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdim. Sosyal medya ile ilgili merak ettiklerinizi röportajımızda bulabilirsiniz.

“Sosyal medya mecralarının çalışma prensipleri birbirinden farklıdır”

Sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya uzmanlığı son zamanlarda çok sık karşımıza çıkan meslekler haline geldi. Tam olarak nedir, ne iş yapar sosyal medya çalışanları?

Sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya uzmanlığı bu son dönemde çok popüler oldu. Üç ay da sosyal medya uzmanlığı eğitimi veriyorlar. Üç ay da bir şeyin uzmanı olmak çok da mümkün değil. Sosyal medyacılar bir markanın, bir kişinin veya bir firmanın sosyal medya stratejilerini belirler. Sosyal medya mecralarının çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Sosyal medyacıda bütün sosyal ağları kullanmak yerine en çok verimin nereden alınacağını belirleyen kişidir. Hedef kitlenin belirlenmesi ardından kullanılacak dile karar veren, bütün bunları bir pota da eritip nerede, ne zaman ve nasıl paylaşım yapılacağını belirleyen kişidir. Sosyal medya danışmanı yapılan paylaşımlar sonrası geri dönüşüm raporlamasını yapar, gelen geri dönüşüm raporuna göre de yeni paylaşım stratejilerini planlar.

“Gün grupları, dijital toplantılar whatsapp üzerinden kurgulanıyor”

İnsanlar sosyal medyayı neden kullanıyor? Bu bir ihtiyaç mı? Sosyal medya tam olarak ne işe yarıyor?

Herkes sosyal medyayı farklı bir amaçla kullanıyor kimi iş için kimi zaman geçirmek için kullanıyor. Eskiden gençler babamın telefonu var benim niye yok diyordu şimdi yaşlılar benim torunum sosyal medya kullanıyor ben niye kullanmıyorum diyor çünkü torununu oradan takip etmek istiyor. Artık gün grupları, dijital toplantılar whatsapp üzerinden kurgulanıyor. İnsanlar eksik kalmak istemiyor. Ayşe tatile gitmiş onun fotoğraflarını göreyim tabi bunun içinde kıskanma var insanlar takip etme duygusunu kaybetmemek için sosyal medya var olmak istiyor.

“Türkiye, Dünya’da sosyal medyayı en aktif kullanan ülkelerin başında geliyor”

Türkiye’de sosyal medya kullanımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, Dünya’da sosyal medyayı en aktif kullanan ülkelerin başında geliyor. Türkiye’de yaklaşık 45 – 50 milyon internet kullanıcısı var 45 – 50 milyon da facebook hesabı var neredeyse internet kullanan herkes facebook kullanıyor. Facebook hesabı sayısında Dünya’da 9 Avrupa’da 1. sıradayız. Bu iyi mi kötü mü bakış açısına göre değişir orada ne yaptığımız önemli.

“Gazetecilik farklı bir yöne evrildi”

İnsanların haberleri medya mecralarından değil de sosyal medyadan aldığına ilişkin çalışmalar var. Sizce sosyal medya gazeteciliği olumlu mu olumsuz mu etkiliyor?

Bu bakış açısına göre değişir. Cüneyt Özdemir’in hikâyesi bu konuda çok önemli şimdi yurtdışında yaşıyor ve tamamen youtube haberciliği yapıyor. Sosyal medya çıktı bizim işimiz elimizden gitti diyebilirdi. Bugün bunu söyleyenler var. 3-5 sene sonra muhtemelen biz işsiz kaldık diyecekler. Sosyal medya her şeyi değiştirdiği gibi tabii ki gazeteciliği de değiştirdi. Gazetecilik farklı bir yöne evrildi. Sosyal medyayı aktif kullanmayan, sosyal medya da var olmayan, sosyal medyayı takip etmeyen bir gazeteci işini doğru yapamıyor noktaya geldi. Birçok basılı gazetenin kapandığını görüyoruz bu anlamda haber takibinde neredeyse sosyal medya birinci sırada. Bir haber sitesinin ana sayfasının %30 – %40’ı sosyal medyadan üretilen haberlerden oluşuyor. Twiter artık bir sosyal medya platformu olmaktan çıktı bir haber platformu haline dönüştü. Sosyal medyanın dezavantajı ise yalan haberin, manipülatif haberin çok fazla yayılıyor olması. Dünya’da en çok sahte haberin, yalan haberin yayınlandığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. Buna önlem olarak sosyal medyada kendi yazdığımız dâhil gördüğümüz her şeye yalan haber gibi bakıp araştırmak gerek. Haberin yalan olma ihtimali doğru olma ihtimalinde çok daha fazla.

“Sosyal medya sayesinde yeni iş alanları doğdu”

Sosyal medya bağımlılığı da tartışma konusu. Sizce sosyal medya bağımlılık yapıyor mu? Yapıyorsa önlem olarak ne yapmak gerekir?

Sosyal medyayı kötü bir şeymiş gibi göstermemek gerek sonuçta bu bir araç burada önemli olan insanların onu nasıl kullandığıdır. Bugün sosyal medya internet ile dünyadaki bütün sınırları kaldırdı, bilgiyi demokratik hale getirdi. Sosyal medyada değer üretiyorsak, başka insanların hayatına, kendi hayatımıza değer katabiliyorsak, güzel içerikler üretebiliyorsak bağımlılık değildir ama diğer taraftan bakarsak yapılan araştırmalara göre insanlar on dakika da bir telefonlarını eline alıp bakma ihtiyacı hissediyorlar bu tabi ki sağlıklı değil. Dezavantajı avantaja çevirmek yine bizim elimizde. Mesela sosyal medya sayesinde yeni iş alanları doğdu youtuberlık denen bir meslek var.

“İnsanlar, o mutlu ben değilim diyerek kendini mutsuz etmemeli”

Bazı kişiler yılın belli dönemlerinde sosyal medyadan uzak kalmak gerektiğini savunuyor. Bu doğru bir yaklaşım mı?

Bu biraz ben köye gideceğim, köyde yaşayacağım. Köye gittikten sonrada ben çok sıkıldım geri döneceğim demek gibi. Sosyal medya detoksu bana çok gerçekçi gelmiyor. Ben bir ay kullanmayacağım demek yerine sürekli ve etkili kullanmak gerek. Senenin 11 ayı kötü beslen 1 ay iyi beslen gibi değil senenin bütün diliminde sağlıklı beslenmek gerek. Kitabını oku, arkadaşlarınla sohbet et, kendini çok kaptırmadan sosyal medyayı da kullan. Kendini çok kaptırmamaktan kast ettiğim insanların sosyal medyada en iyi, en şık, en güzel hallerini paylaştığının bilincinde olmak gerek. İnsanlar, o mutlu ben değilim diyerek kendini mutsuz etmemeli.

“Sizinle ilgili ilk algıyı sosyal medya hesabınız üzerinden elde ediyorlar”

Sosyal medyanın bireylerin kariyer yaşamına etkisi var mıdır?   

Sosyal medya yenidünya da bütün alışkanlıklarımızı değiştirdi. Kişi sosyal medya benim özel alanım işvereni ilgilendirmez diyebilir o konuda haklı ama markaların birçoğu iş başvurusuna çağırmadan önce birlikte çalışacağı kişinin sosyal medya hesabına bakıyor. Sizinle ilgili ilk algıyı sosyal medya hesabınız üzerinden ediniyor bu nedenle günümüzde sosyal medya hesaplarımız nüfus cüzdanlarımızdan daha kıymetli bir hale geldi. Sosyal medya kullanımı kişinin kariyerini hem olumlu hem olumsuz anlamda değiştirebilir. Attığı bir tweet ile iş bulan ya da işinden olan insanlar var.