M.A.R.K.A. Reklam Ajansı Kurucusu Hulusi Derici ile reklamcılık serüveni üzerine sohbet ettik. Deneyimli reklamcıya reklam süreci ile ilgili merak edilenleri sordum ve ortaya çok keyifli bir röportaj çıktı.

“Okuma yazmayı, çizgi roman merakımdan teyzemin peşinde dolaşarak öğrendim”

Reklam serüveni sizin için nasıl başladı?

Resme, çizgi romana çok meraklıydım. İlkokul 1’e gitmeden 2’ye gittim. Okuma yazmayı, çizgi roman merakımdan teyzemin peşinde dolaşarak öğrendim. Çizgi roman merakı, resim çizme merakı, söz söyleme sanatıyla, insanları etkileme işiyle ilgilendim. Nasıl davranırsam ne sonuç üretirim, ne yaparsam nasıl sonuç alırım, ne söylersem nasıl anlaşılır gibi konulara fazla kafa yordum. Resim merakım, gözle ve sözle etkileme işine meraklı olduğum için büyüklerim güzel sanatlara, grafik tasarıma yönlendirdi. Grafik tasarım işi aklıma yattı. Oradan da reklamcılık başladı.

“Her şeyin iyisi kötüsü var”

Reklamın iyisi kötüsü olmaz mı?

Reklamın iyisi kötüsü olmaz lafı neredeyse reklamcılığın, modern reklamın olmadığı dönemlerde ortaya çıktı. Reklam olmayalım abi diye bir cümle vardı. Yani böyle saman altından gidelim, herkes farkına varmasın. Reklamın kötüsü olmaz lafı birilerinin hakkımda iyi veya kötü konuşması ile şöhret yaratma anlamında kullanılmıştır. Yoksa reklamın  iyisi kötüsü olmaz mı, her şeyin iyisi kötüsü var. İnsanın iyisi kötüsü var, otomobilin iyisi kötüsü var, reklamcının iyisi kötüsü var. Dolayısıyla reklamın da iyisi kötüsü var.

“Doğru reklam ya da yanlış reklam vardır”

Kötü reklam kendini sattırır mı?

Sattırmayan reklam zaten kötü reklamdır. Neye göre ölçüyoruz reklamı? İyi reklamın amacı tabii ki malı sattırmak, bilinirliği, şöhreti artırmak, talep doğurmak, rakipleri varken seni almasını sağlamak. Sattırmayan reklama iyi reklam denilebilir mi? Çok güldük biz bu reklama, çok eğlendik, çok iyi reklam diyemeyiz. Güzel reklam diye bir şey yoktur. Doğru reklam ya da yanlış reklam vardır. Doğru reklamın ya da iyi reklamın başarması gereken şey hizmetinde olduğu markaya satışıyla, bilinirliğiyle katkıda bulunmaktır.

“Sadece masaya dayanarak yaratıcı bir çalışma yapılamaz”

Reklam sürecinde bütçe fikri etkiler mi?

Kesinlikle. Bütçeyi bilmeden sadece masaya dayanarak yaratıcı bir çalışma yapılamaz. Kaynaklarla hedeflerin arasından doğar yaratıcılık. Bol bulamaç kaynaklarla yaratıcı olunmaz.

“Müşterinin sorularını cevapları ile ikna edebiliyorsan o zaman fikri satın alıyorlar”

Reklam vereni reklam fikrini gerçekleştirme konusunda nasıl ikna ediyorsunuz?

Reklam veren genel müdür, satış müdürü, pazarlama müdürü, genel müdür yardımcıları ya da patrondan oluşan 6-7 kişiden ibaret. Bu 6-7 kişiye bir fikri satamayan, o adamların ürününü 6-7 milyona nasıl satabilir? Neyi neden yaptığını biliyorsan, müşterinin sorularını cevapları ile ikna edebiliyorsan o zaman fikri satın alıyorlar.